+174 123 456 789 Sunday - Jun 24, 2018

Wady i zalety aktualnych ofert lokat bankowych


O lokatach bankowych było głośno jeszcze kilka miesięcy temu. Dzisiaj mogłoby się wydawać, ze produkt ten został na zawsze usunięty z ofert banków. Niewiele bowiem reklam w telewizji, radiu, czy internecie możemy uzyskać na ten temat. Nic bardziej mylnego. Lokaty bankowe nadal istnieją, chociaż obecny poziom inflacji i stóp procentowych nie sprzyja zainteresowaniu lokatami, one nadal pozostają idealnym miejscem do przechowywania swoich środków pieniężnych.finanse

Wady lokaty

W chwili obecnej podstawową wadą lokaty jest jej niskie oprocentowanie. Sprawia ono, że lokaty ze względów zarobkowych, zawierane są coraz rzadziej. Zazwyczaj lokaty zakładane są przez firmy i osoby fizyczne, które chcą w bezpieczny sposób przechowywać swoje nadwyżki finansowe. W zależności od punktu widzenia wadą, a zarazem zaletą lokaty jest brak dostępu do zdeponowanych środków. Jeśli decydujemy się na oszczędzanie przy użyciu lokaty, brak możliwości podbierania kapitału będzie dla nas idealną opcją. Jeśli jednak zdarzy się, że środki będą nam bezwzględnie potrzebne, wtedy jedynym wyjściem będzie zerwanie lokaty i kara w postaci utraty całości lub częsci wypracowanych odsetek od kapitału.

Zalety lokaty

Zaletą lokaty od momentu jej powstania jest gwarancja zwrotu kapitału. Gwarancja sprawia, że lokata sięgająca do 100 000 euro, wiąże się z zerowym ryzykiem utraty środków. Coraz więcej banków ustaliło wpłatę minimalną w wysokości 1 000 złotych, tym samym możliwość założenia lokaty stała się dostępna niemal dla wszystkich.

Jako klient banku możemy sami ustalać długość trwania lokaty, sposób oprocentowania i kapitalizacji odsetek. Możemy również decydować jaką kwotę chcemy wpłacić i czy lokata będzie zapadać automatycznie na kolejne okresy jej trwania. Oczywiście, poza ofertami naszego banku, możemy korzystać z wszystkich atrakcyjnych ofert innych banków. Aby zapoznać się z wszystkimi i dokładnie sprawdzić te najatrakcyjniejsze, można prześledzić ranking ofert bankowych pojawiający się cyklicznie w internecie. Lokaty zostały stworzone z myślą o każdym kliencie. Do ich obsługi nie potrzebna jest fachowa wiedza, nie ma również konieczności śledzenia sytuacji na rynkach światowych, czy na krajowej giełdzie. Wszystkie wahania gospodarcze mogą mieć wpływ jedynie na lokaty ze zmiennym oprocentowaniem. Lokaty z oprocentowaniem stałym gwarantują nam stały zysk, który pomniejszony o podatek Belki, jesteśmy w stanie wyliczyć już na początku ich trwania.

Alternatywą dla lokat terminowych są obecnie konta oszczędnościowe. One również zasługują na zapoznanie się z ich zaletami i wadami. Chociaż oprocentowanie lokat 2014 jest zmienne, zatem nasze finanse będą narażone na wahania i brak stabilności, co w rezultacie może doprowadzić do strat.