+174 123 456 789 Wednesday - May 23, 2018

Uważaj, lokaty lecą w dół!


najlepsze konta

Nie trzeba było długo czekać na reakcję banków związaną z zapowiadanym i wprowadzanym w Polsce podatkiem bankowym. Wizja płacenia do skarbu państwa nawet czterech miliardów złotych rocznie sprawiła, że wiele banków już teraz szuka oszczędności. A najprostszym sposobem na ich znalezienie jest wypłacanie klientom jak najmniejszych odsetek. Cierpi więc i lokata, i konto oszczędnościowe, chociaż to po tej pierwszej widać już największe zmiany.Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w polskich bankach

Rynkowe wahania

Przede wszystkim widać je w samych ofertach lokat, z jakimi obecnie mamy do czynienia. A różnice są ogromne, bo niskie z zasady oprocentowanie lokat stało się jeszcze niższe. W przypadku banku PKO oprocentowanie spadło z 0,5% do 0,2%, co dla przeciętnego Kowalskiego oznacza stratę zysków z odsetek o około kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Według zapewnień banków zmiana oprocentowania na niższe jest chwilowa i wynika wyłącznie z próby dostosowania kosztów podatkowych do zysków osiąganych przez banki. Eksperci są jednak zgodni, że obecne zapisy prawa nie dają instytucjom finansowym zbyt dużego pola do manewru i niskie oprocentowanie – a z czasem i zwiększone opłaty za posiadanie lokaty, jej prowadzenie, wypłatę gotówki – będzie się utrzymywało jeszcze przez wiele miesięcy – o czym więcej tu.

Warto więc inwestować?

Czy oznacza, że lokaty bankowe przestały być już atrakcyjnymi produktami finansowymi, dzięki którym mogliśmy nie tylko zarabiać na bieżąco pieniądze, ale i odkładać je na przyszłość? Od takiego kategorycznego stwierdzenia lepiej się wstrzymać. Banki co prawda obniżają oprocentowanie i kombinują z opłatami, ale nie mogą tego robić w nieskończoność ze względu na olbrzymią konkurencję na rynku. Walka o klienta trwa cały czas i jeśli w jednym banku lokata przestanie być korzystna, taki klient pójdzie do innej placówki, gdzie otrzyma ofertę lepszą – o pół procenta, o procent, ale zawsze gwarantującą wyższe zyski niż w swoim macierzystym banku.

Z drugiej strony dynamiczna sytuacja na rynki lokatowym sprawia, że dzisiaj inwestowanie w lokatę jest o wiele bardziej wymagające niż nawet trzy miesiące temu. Szczególna uwaga konieczna jest przy zawieraniu umów na lokatę długoterminową, gdzie zobowiązujemy się do jej utrzymywania przez co najmniej rok. W takim wariancie wcześniejsze wycofanie pieniędzy, gdy warunki przestaną się nam podobać, będzie bardzo problematyczne i może się wiązać z kosztami.