+174 123 456 789 Sunday - Jun 24, 2018

Subiektynie o oszczędzaniu na emeryturę – nie przegap szansy na IKE


Finanse, bankowość, oszczędności, inwestycje

Rzeczywisty stan finansów i gospodarek na świecie jest, delikatnie mówiąc, bardzo złożony i zawiły. Dla wielu ludzi to sytuacja w jakiej bardzo niechętnie podejmują jakiekolwiek próby zagłębiania się w detale dotyczące rynku finansowego. Zapewne dodatkowo zniechęcające bywa dziwne zacięcie mediów do akcentowania tylko spektakularnych przykładów nieudanych operacji.Tylko bezpieczne inwestycje są rentowne

Tymczasem IKE zasadniczo i zdecydowanie różnią się od ryzykownych instrumentów finansowych wynikających z ofert biur inwestycyjnych czy też banków. Wypada powiedzieć jedną rzecz szczególnie mało popularną w debatach o ryzyku inwestycyjnym – zasadniczo nie istnieją metody inwestowania operujące zerowym ryzykiem. W każdym wypadku, kiedy marzy się o relatywnie największym zysku, zawsze musi pojawić się w kalkulacji i przemyśleniach nieubłagany czynnik ryzyka. Nie znaczy to wcale, że należy się od inwestowanie odżegnywać. Wręcz przeciwnie, jest rzeczą bardzo sensowną porównać ryzyko inwestycji z innymi wskaźnikami ryzyka towarzyszącym naszemu życiu. Bo przecież takowe istnieją i powinniśmy mieć świadomość ich istnienia, choć oczywiście chce się życzyć każdemu, by nigdy nie musiał badać na własnej skórze różnicy pomiędzy teorią a praktyką w tej dziedzinie. I przy wskazywaniu elementów ryzyka zwrócenie uwagi na program Indywidualnych Kont Emerytalnych ma kilka specjalnych walorów.

Ryzyko inwestycyjne przy IKE

Z całą pewnością jego ryzykowność jest wybitnie mniejsza niż w wypadku jakichkolwiek innych programów pomnażających wartość oszczędności. Prowadzenia IKE z uwagi na szereg poważnych wymogów kapitałowych i organizacyjnych podejmować mogą się jedynie największe, najsolidniej zakorzenione instytucje finansowe. Z ich punktu widzenia taki sposób zebrania z rynku kapitału jest z jednej strony bardzo atrakcyjny ale wcale niełatwy:

  • niesie ze sobą wielką odpowiedzialność
  • daleko idące konsekwencje wizerunkowe w razie niezadowalającego trybu operowania w ramach takich funduszy.

Istnieje wielka grupa krótko – czy średnioterminowych instrumentów pieniężnych cieszących się sporym zainteresowaniem klientów, które dają bankom znacznie wyższe współczynniki zyskowności. Takie szczegóły powinny zwracać uwagę potencjalnie zainteresowanych zakładaniem Indywidualnych Kont Emerytalnych. Bo bezsprzecznie IKE są wyjątkowo sensownym jak na polski rynek rozwiązaniem – i bardzo ważna jest praca edukacyjna, żeby odpowiednio wyraźnie pokazać, jak duże można mieć korzyści nawet w sytuacji, kiedy zadeklarowana kwota oszczędności ogranicza się np. do poziomu 100 czy 200 zł miesięcznie.

Gdy popatrzeć na proporcje, pomiędzy wysokością składki ZUS odprowadzanej nawet od najniższego wynagrodzenia i wysokością przyszłej emerytury wypłacanej z tego tytułu a potem dokonać analogicznego porównania dla systemu IKE widać jak na dłoni, że te drugie należy traktować bardzo serio.

Dodaj komentarz