+174 123 456 789 Sunday - Jun 24, 2018

Rodzaje lokat bankowych o których warto pomyśleć


Każdy z nas zazwyczaj zna tylko jeden rodzaj depozytu bankowego, którym jest lokata terminowa. Wynika to głównie z tego, że jest to prosta lokata, wiadomo od razu ile trzeba wpłacić i ile dostanie się z powrotem. Nie należy jednak zakładać, że jest to najkorzystniejsza lokata bankowa. Może przyszedł już czas na to, aby zapoznać się z innymi propozycjami banków, które będą dla nas bardziej korzystne?

Lokata progresywna

Jest to ciekawa odmiana tradycyjnej lokaty. Różni je tylko jeden punkt, a mianowicie sposób naliczania odsetek. W lokacie progresywnej odsetki z każdym miesiącem zwiększają się, co w efekcie oznacza dla klienta o wiele większy zysk niż w przypadku lokat terminowych, w których z czasem oprocentowanie maleje.

Lokata walutowa

Dzięki lokacie walutowej mamy możliwość deponowania swoich środków finansowych w dewizach, co właściwie nie różni się niczym od zwykłego depozytu terminowego. Niestety ten rodzaj lokaty nie jest korzystny dla osób, które chcą zarabiać na odsetkach. Dlaczego? Polskie banki oferują bardzo niskie oprocentowanie lokat walutowych. Przy wyborze tej lokaty należy wziąć pod uwagę również spadki na rynku walutowym, co również może oznaczać straty dla inwestora. Jednak lokata ta może okazać się najlepszą opcją dla osób, które posiadają kredyt hipoteczny lub kredyt we frankach szwajcarskich.

Lokata rentierska

Jest to najlepsza lokata dla osób. które chcą otrzymać odsetki przed czasem wygaśnięcia umowy lokatowej. W zależności od rodzaju założonej lokaty odsetki mogą zostać wypłacone nawet cztery razy w roku! Lokata rentierska jest zatem odpowiednia dla osób mało cierpliwych, a zaś z drugiej strony można o wiele szybciej dysponować „zarobkami” z tej lokaty.

Lokata overnight

Ten rodzaj lokaty jest przeznaczony dla osób, które posiadają spore oszczędności – rzędu dziesięciu tysięcy złotych. Czy jednak istnieją banki, które od swoich klientów wymagają aż tak dużego depozytu? O taką ofertę warto zapytać w swoim banku, o ile oczywiście posiadamy tyle wolnej gotówki. Na czym polega ta lokata? Otóż kapitał jest lokowany codziennie wieczorem, a następnego dnia rano wraca na konto właściciela wraz z odsetkami, które zdąży wypracować w ciągu jednej nocy. Należy jednak pamiętać, że odsetki z tego tytułu nie są zbyt duże, ale przez rok czasu uzbiera się całkiem sporą sumę pieniędzy.