+174 123 456 789 Wednesday - May 23, 2018

Porównanie lokat krótkoterminowych


najlepsze konta

Jako produkt bankowy lokatę krótkoterminową można spokojnie uważać za rynkową nowość. Pojawiła się w Polsce w szerokim dostępnie zaledwie przed dwoma latami, ale praktycznie od razu stała się atrakcyjnym dla wielu klientów środkiem do zarabiania pasywnego. Dlaczego lokata krótkoterminowa jest tak korzystna dla Polaków i czym właściwie różnią się między sobą poszczególne oferty banków?pieniadze

Większa kontrola nad gotówką

Zwolennicy takiej formy lokat podkreślają najczęściej, że pozwalają one na maksymalne kontrolowanie swoich pieniędzy. W przeciwieństwie do długoterminowych odpowiedników, w tym wypadku możemy wypłacić gotówkę nawet po… tygodniu lub wręcz przeciwnie, zdecydować się na automatyczne odnowienie umowy. Dodatkowo takie lokaty bankowe można założyć przez Internet z wkładem własnym już od kilkuset złotych. To atrakcyjna opcja, jeśli zauważymy, że w przypadku ofert długoterminowych kwota wpłaty zazwyczaj musi wynosić przynajmniej kilka tysięcy. Z tego powodu to najatrakcyjniejsza opcja dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą oddawać sporej ilości gotówki pod pieczę banku na długi okres, ale którzy chcą mieć pełen dostęp do własnych pieniędzy, a przy tym minimalnie na tym zarabiać.

Różnice między lokatami

Różnorodność dostępnych na polskim rynku bankowym ofert lokat krótkoterminowych może z jednej strony zadziwiać, z drugiej jednak jest normalnym zjawiskiem. Konkurencja między bankami w tym zakresie jest jednak bardzo znikoma, a różnice pomiędzy ofertami lokat są niewielkie. ranking lokat bankowych czerwiec 2015 wskazuje, że najczęściej dotyczą one oprocentowania (różnice rzędu pół procenta), czasu trwania (różnice od tygodnia do kilku miesięcy) i wysokości prowizji dla banku.

Nie lada nowością jest jednak oferowana przez kilka banków możliwość utworzenia własnej lokaty na wybranych dla siebie warunkach. Bank w takim wypadku ustala jedynie widełki, jak w przypadku np. kredytów, które zmieniają ustawienia w zależności chociażby od czasu trwania umowy, wysokości wpłacanej kwoty czy wybranego oprocentowania.

Nowość wciąż popularna

Analizując bankowy rynek, gdzie lokat krótkoterminowych wciąż jest znacznie mniej niż długoterminowych, nie można jednak nie zauważyć jednego. Chociaż ich liczba jest nadal mniejsza, nie oznacza to, że z roku na rok spada. Wręcz przeciwnie: z każdym kolejnym kwartałem lokata o charakterze krótkoterminowym powoli, ale sukcesywnie umacnia swoją pozycję na polskim rynku. Widać to szczególnie wśród ludzi młodych – to w tej grupie jest ona najbardziej popularna.