+174 123 456 789 Sunday - Jun 24, 2018

Lokaty bankowe, dla kogo ze stałym, a dla kogo ze zmiennym oprocentowaniem?


dlampolska

Chęć maksymalizacji zysków na atrakcyjnym oprocentowaniu budują w klientach efektowne reklamy. Lokaty bankowe weń przedstawiane jawią się wówczas jako opcje wręcz idealne. Wyznacznikiem naszego zysku, jeśli zdecydujemy się otworzyć lokatę, jest oprocentowanie. Występuje ono w dwóch formach: stałej i zmiennej.pożyczki

Dla kogo stałe?

Generalnie rynek lokat, jako depozytów bankowych, uważa się za jeden z bezpieczniejszych, gwarantujących pewny zysk, nawet w najczarniejszych okolicznościach, czyli krachu lub upadku banku. Jednakże same lokaty dzielą się na te pewne u „pewniejsze”. Te ze stałym oprocentowaniem wrzucilibyśmy do tej drugiej grupy.

Klient, który w momencie otwierania rachunku chce wyliczyć swój zysk powinien otworzyć lokatę ze stałym oprocentowaniem. Nie zamierza „bawić” się w comiesięczne wyliczenia, czy denerwować się tym że decydenci polityczno-ekonomiczni po raz kolejny obniżyli/podwyższyli stopę oprocentowania. Przy stałym oprocentowaniu mamy jednak mały minus – lokaty oprocentowane w ten sposób mają wyższe marże aniżeli depozyty zawierane na zmienny procent.

Dla kogo zmienne?

Stwierdzenie, że lokaty ze zmiennym oprocentowaniem są dla ludzi giełdy, nawet mieszanych funduszy inwestycyjnych byłoby nadużyciem. To wciąż grupa bezpiecznego inwestowania, gdzie nie dyskutujemy o ewentualnych stratach, tylko – ewentualnie – mniejszych niż spodziewalibyśmy się zyskach. Nie ma szans, żebyśmy stracili kapitał na lokacie ze zmiennym oprocentowaniem. Na korzyść mogą zadziałać z kolei sprzyjające podniesienia stóp oraz marże, niższe niż na „stałych” rachunkach.

Nie da się jednoznacznie wykazać, które oprocentowanie lokat jest lepsze. Zmienne dominuje raczej w rachunkach zawieranych na dłuższy czas (rok-dwa lata), w trakcie ich obowiązywania sytuacja na polu ekonomiczno-bankowym może wyraźnie się zmienić.

Tym samym nie ma jednolite strategii wyboru lokat, jeśli chodzi o rodzaj oprocentowania. Sprawdzając ranking lokat nas interesujących upewnijmy się wcześniej, czy decydujemy się na te ze stałym czy zmiennym oprocentowaniem. Chcąc mieć absolutną pewność wybierzmy stały procent zysków. Jeśli zamarzy się nam niewielkie ryzyko, a wahania kursów nie będą nam przeszkadzać, wybierzemy lokaty ze zmiennym oprocentowaniem.