+174 123 456 789 Friday - Jun 22, 2018

Kolejny sposób na oszczędzanie czyli lokata dynamiczna


bank w Polsce

Ciągle słyszymy o niskim oprocentowaniu depozytów pieniężnych składanych w bankach. Każdy z nas szuka więc jak najlepszego sposobu na efektywne oszczędzanie. Lokaty terminowe to najpopularniejszy sposób inwestowania w bankach. Może jednak zainteresować się czymś innym? Coraz popularniejsze stają się lokaty dynamiczne. Warto więc coś więcej się o nich dowiedzieć.pożyczki

Na czym polega ten typ depozytów bankowych?

Istnieje ogromna różnica pomiędzy normalnymi lokatami, które znamy, a tymi dynamicznymi. Polega ona na tym, że dynamiczne depozyty chronią nas przed utratą odsetek, jeśli zechcemy wcześniej wypłacić nasze środki pieniężne. Zamykamy lokatę, a nasze do tej pory zarobione odsetki, zostają w naszej kieszeni. Bank ich nie zabiera. Czy jest jakiś haczyk?

Otóż niestety jest, zresztą jak we wszystkim. Przede wszystkim nie mamy od razu wysokiego oprocentowania. Pod koniec okresu na jaki lokatę uruchomiliśmy, rzeczywiście będzie ono w ustalonej z bankiem wysokości, zazwyczaj w okolicach 2 do 2, 5 %. Na początku jednak jest to oprocentowanie w wysokości około 0, 10% – 0, 15%. Im dłużej więc trzymamy pieniądze w banku, tym więcej jesteśmy w stanie zarobić.

Czy warto korzystać z lokaty dynamicznej?

Jeśli akurat planujemy założenie depozytu bankowego, a nie potrafimy zdecydować się na jakiś konkretny okres czasu, ponieważ nie wiemy czy nie będziemy naszych oszczędności potrzebować, to warto faktycznie pomyśleć o dynamicznym oszczędzaniu. W ten sposób zaoszczędzimy sobie wielu nerwów. W każdym momencie możemy nasze środki pieniężne wypłacić, przy tym nie stracimy odsetek, choć mogą być one niewielkie. Jednak jeśli potrzebujemy pieniądze w końcowym okresie trwania depozytu, to otrzymamy dużą kwotę odsetek. W przypadku zwykłych lokat terminowych, stracilibyśmy wszystko, nawet jeśli likwidacja depozytu miałaby miejsce pod sam koniec trwania umowy.

Naszym skromnym zdaniem warto zainteresować się tym sposobem oszczędzania, szczególnie jeśli jesteśmy osobami posiadającymi duże oszczędności na które aktualnie nie mamy pomysłu, ale w przyszłości zawsze może zrodzić się ciekawy plan inwestycji tych środków pieniężnych. Szkoda byłoby jednak stracić wypracowane przez pewien czas odsetki. Dlatego każdy powinien rozważyć możliwość założenia lokaty dynamicznej. Coraz więcej banków wprowadza ją do swojej oferty, więc ze znalezieniem jej nie powinno być żadnego problemu. W wyborze lokaty pomocny będzie aktualny ranking lokat dostępny w Internecie.