+174 123 456 789 Sunday - Jun 24, 2018

Jak wybrać lokatę bankową?


W ostatnich latach nastał bardzo słaby okres dla większości Polaków – niestety w naszym kraju brakuje perspektyw, a wysokość stopy bezrobocia przebija kolejne rekordy. To co alarmujące to przede wszystkim małe szanse na zatrudnienie najmłodszych na rynku pracy – studentów, którzy mimo tytułów magistra, inżyniera, a nawet doktora nie potrafią znaleźć zatrudnienia na rodzimym rynku pracy, przez co nierzadko decydują się emigrować w poszukiwaniu lepszego życia.

Ci, którzy zostają w naszym kraju i dorobili się stabilnego zatrudnienia starają się lokować pieniądze w najlepszy możliwy sposób. Wielu z nas decyduje się założyć lokatę bankową, ale w tym momencie musimy zadać sobie pytanie jak wybrać najlepszą ?

Oczywiście, każdy z nas może przetrzymywać pieniądze na zwykłym koncie czy w przysłowiowe „skarpecie”, ale czy takie rozwiązanie ma sens? Przede wszystkim w porównaniu do lokaty bankowej, przetrzymując pieniądze w ten sposób nic nie zyskujemy, a nawet tracimy. Po pierwsze nie istnieje żadne oprocentowanie, które powiększało by nasz „zamrożony, nie aktywny” kapitał, a właściwie to wartość tego kapitału traci na wartości ze względu na inflację.

Gdy nasze pieniądze nie są przetrzymywane na lokacie bankowej, tracą na wartości, gdyż inflacja każdego roku (inflacja to spadek wartości pieniądza w czasie – w roku 2000 za 2 zł można było kupić znacznie więcej, aniżeli w roku 2014) jest bliska 4 % przez co możemy powiedzieć, że dzisiejsze 100 zł będzie warte tylko 96 zł w roku następnym. Dlatego gdy mamy nadwyżkę pieniędzy warto zadbać o to by jeżeli nie są inwestowane aby powiększyć ten kapitał, to chociaż zadbajmy o to by nie traciły one na wartości. W jaki sposób można dokonać tego, by pieniądze nie traciły na wartości ze względu na inflację, która pojawia się każdego roku ? Rozwiązaniem są lokaty bankowe, dzięki którym założyciel lokaty bankowej i deponent pieniędzy otrzymuje stosowne oprocentowanie lokaty, przez co powiększa swój kapitał.

Nie zawsze jest to związane z zyskiem, wszak w rzeczywistości bardzo często oprocentowanie lokaty bankowej równe jest inflacji, przez co deponent nie zarabia na lokacie bankowej, a jedynie unika utraty wartości pieniądza w czasie. Jak wybrać najlepszą lokatę bankową ? Można zapytać znajomych, można poczytać wskazówki zawarte przez ekspertów w gazetach, a można również przyjrzeć się rankingom lokat bankowych publikowany na łamach bloga finansowego konta-oszczednosciowe.blogspot.com/2014/04/rankingkontoszczednosciowych.html, które jasno pokazują jakie zalety daje dana lokata bankowa.

Czasami wyższe oprocentowanie lokaty nie musi oznaczać większego zysku, a to niestety błąd niedoświadczonych inwestorów. Pod uwagę musimy również wziąć czas trwania lokaty, gdyż różnica w oprocentowaniu lokaty bankowej może wynosić 0,5 %, natomiast czas trwania może wydłużyć się nawet o rok ! Pytanie czy ta niewielka różnica w oprocentowaniu lokaty bankowej jest warta poświęcenia pieniędzy na rzecz banku na znacznie dłuższy okres czasu. Każdy z nas musi odpowiedzieć sobie na to pytanie samemu, gdyż nawet tak niewielki procent od lokaty może być atrakcyjny, szczególnie gdy mamy pewność, że ulokowane pieniądze nie będą nam potrzebne w najbliższym czasie.