+174 123 456 789 Sunday - Jun 24, 2018

Jak dopasować konto bankowe do swoich potrzeb?


Rodzaje najpopularniejszych kont bankowych

Współcześnie konto bankowe stało się wymogiem, natomiast banki je oferujące, w ramach dobrze rozumianej konkurencji, prześcigają się w ofertach kont bankowych o różnej funkcjonalności, z pulą dodatkowych atrakcji. Wybór dopasowanego konta bankowego staje się w tej sytuacji działaniem wymagającym wprowadzenia procesu analizy własnych potrzeb oraz możliwości oferowanych przez konta bankowe.Polskie banki komercyjne - oferty kont i lokat

Dostępne dziś na rynku konta bankowe można podzielić na rachunki firmowe i konta osobiste, rachunki bieżące i konta oszczędnościowe, konta tradycyjne i konta internetowe. Różnorodność tych kont jest znaczna, zatem warto poznać ich bliższe charakterystyki.

Konta osobiste i firmowe

Konta osobiste skierowane są do zwykłych obywateli. Zarówno dorosłych jak i młodzieży. Ich celem jest ułatwienie codziennych czynności związanych z funkcjonowaniem w społeczeństwie, dokonywania opłat, przyjmowania płac, czy podarunków. Konta firmowe skierowane są natomiast do przedsiębiorstw i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Choć bywa, że są droższe w obsłudze od kont osobistych, dają możliwość dokonywania szybkich przelewów, dopuszczają możliwość skorzystania z większego dopuszczalnego salda debetowego, oraz wiążą się z całym szeregiem dodatkowych udogodnień.

Rachunki bieżące i konta oszczędnościowe

Wyżej opisane rachunki można nazwać rachunkami bieżącymi, służącymi do organizowania bieżących wpływów i wydatków. Nieco inaczej rozumiane są konta oszczędnościowe, które również cieszą się sporą płynnością finansową, lecz jednak w znaczny sposób ograniczoną w stosunku do rachunków bieżących. Poprzez te konta banki oferują swoim klientom możliwość przeciwdziałania inflacji, która zgubnie wpływa na wartość pieniądza. Jednak wraz z większym oprocentowaniem środków, ograniczają możliwość korzystania z tych środków. Najczęściej umowa bankowa przewiduje jednokrotną możliwość wypłaty środków w miesiącu pozbawioną opłaty. Pozostałe wypłaty najczęściej wymagają uiszczenia opłaty, przez co przestają być opłacalne.

Konta tradycyjne i internetowe

Wraz z rozwojem dostępu do Internetu rozpowszechniła się również możliwość korzystania z kont internetowych, dzięki którym klienci nie tracą czasu na wizyty w oddziałach. Internetowe są dziś zarówno rachunki bieżące, jak i konta oszczędnościowe. Konieczny jest jednak pewny, i najlepiej prywatny dostęp do sieci, dzięki czemu ograniczy się możliwość wykradzenia danych bankowych do konta i wykonania operacji przez osoby nieuprawnione.

Dodaj komentarz