+174 123 456 789 Sunday - Jun 24, 2018

Hipoteczny kredyt konsolidacyjny – najważniejsze kwestie


Problemy ze zbyt dużą ilością kredytów? Gubisz się w rachunkach za raty i powoli tracisz rozeznanie, które zostały już zapłacone, a które jeszcze czekają? A może dochodzisz do wniosku, że zwyczajnie płacisz za dużo? Jeśli choć jedno z powyższych pytań ma twierdzącą odpowiedź, to może pora zastanowić się nad… wzięciem kolejnego kredytu?

Konsolidacja na hipotekę

kredyt hipotecznyNie chodzi tu oczywiście o byle jaką pożyczkę na byle jakich warunkach, ale o specyficzny kredyt konsolidacyjny, różniący się nieco od swoich hipotecznych, gotówkowych, samochodowych odpowiedników. Kredyt tego typu bierze się w formie refinansowania, a więc jego suma wydawana jest na zapłatę dotychczasowych zobowiązań względem innych banków oraz instytucji finansowych.

Najpopularniejszą formą kredytu konsolidacyjnego jest forma hipoteczna, czyli nic innego, jak udzielanie tego zobowiązania w zastaw jakiejś hipoteki. Z reguły finansowanie kredytu sięga do 90% wartości zastawionej nieruchomości lub do pułapu 150 tysięcy złotych. Oznacza to, że nawet jeśli hipoteka warta jest więcej, bank i tak nie udzieli nam większego kredytu (chyba że będą ku temu specjalne przesłanki).

Wysokość kredytu konsolidacyjnego

W praktyce więc konsolidacja kredytów dobra jest w chwili, gdy mamy już na koncie jakieś inne, mniejsze kredyty (kupiony komputer, telewizor na raty, kredyt na remont domu), które chcemy złączyć w jeden i w ten sposób zaoszczędzić pieniądze.

Wysokość takiego kredytu – jak wspomniano wyżej – nie jest bowiem zbyt wysoka. Dlatego najlepszy kredyt konsolidacyjny nie sprawdza się w przypadku wielotysięcznych zobowiązań (spłaty kilku kredytów hipotecznych, kredytów samochodowych na wielkie sumy). Wyjątkiem jest sytuacja, gdy poprzednie zobowiązania finansowe zostały już w części spłacone, a pozostała suma kwalifikuje się do maksymalnej wysokości nowego kredytu konsolidacyjnego. Np. gdy nasz kredyt hipoteczny obejmował kwotę 300 tysięcy złotych, z czego spłaciliśmy 190 tysięcy – pozostałą kwotę można skonsolidować z innym kredytem lub pożyczką do 40 tysięcy złotych.

A jeśli brak hipoteki?

Oczywiście nie każdy ma możliwość zastawiania hipoteki na poczet kredytu konsolidacyjnego. Dla takich osób banki mają inną ofertę – kredytów konsolidacyjnych o charakterze gotówkowym. Z racji braku zabezpieczenia udzielane są one na nieco „gorszych” warunkach: na mniejsze kwoty, krótsze okresy spłaty i z reguły na wyższe raty. Wyjątkiem mogą być kredyty dla stałych klientów banku, którzy mają czystą historię kredytową i co do których wiarygodności bank nie ma zastrzeżeń.

Dodaj komentarz