+174 123 456 789 Sunday - Jun 24, 2018

Czy warto zdecydować się na lokatę?


Wiele osób, które zdają sobie sprawę, że pieniądze nie powinny leżeć bezczynnie na rachunku, szuka bezpiecznych i łatwych sposobów na pomnożenie swojego kapitału. Inwestowanie nie jest jednak proste. Samodzielne obracanie kapitałem wymaga wiedzy oraz zainwestowania sporej ilości czasu. Wiąże się także czasem z dosyć dużym ryzykiem, które nie każdy jest gotowy ponieść. Dlatego też wiele osób decyduje się na łatwiejsze rozwiązanie jakim bez wątpienia jest lokata bankowa.bank w Polsce

Ile można zyskać?

Dochód jaki uzyskamy z lokaty zależy od bardzo wielu czynników, między innymi naszego kapitału oraz czasu trwania umowy. Gdy decydujemy się na tę formę inwestowania, powinniśmy również pamiętać o podatku od dochodów kapitałowych, czyli tak zwanym podatku Belki oraz o wpływie jaki na nasze oszczędności będzie miała inflacja. Mimo wszystko najlepsza lokata powinna oferować nam zysk w wysokości kilku procent w skali roku. Jeśli stopa inflacji jest na tyle wysoka, że przekracza oprocentowanie, powinniśmy zastanowić się raczej nad innym sposobem wykorzystania zgromadzonego kapitału.

Kto może założyć lokatę?

W praktyce może to zrobić każdy, kto dysponuje odpowiednią kwotą, wymaganą przez bank, żeby w ogóle założyć lokatę. Zazwyczaj są to sumy rzędu kilku tysięcy złotych, możemy jednak znaleźć również niższe progi, ponieważ banki dążą do przyciągnięcia jak największej liczby klientów. Zanim jednak podpiszemy umowę i powierzymy swoje oszczędności bankowi, powinniśmy wiedzieć, że wycofanie wpłaconych pieniędzy przed końcem trwania lokaty może wiązać się z różnymi niezbyt przyjemnymi konsekwencjami, na przykład karą w postaci potrącenia już zgromadzonych odsetek. Musimy być przygotowani, że pieniądze zostaną zamrożone nawet na kilka lat i nasz dostęp do nich będzie ograniczony.

Jak wybrać?

Wybór najlepszej lokaty może wcale nie być taki łatwy, zwłaszcza dla osób, które nie mają dużej wiedzy na temat finansów. Porównanie lokat pokazuje, że w zależności od propozycji banku i konkretnych warunków lokaty bankowe mogą generować naprawdę różne zyski. Jeśli mamy problem z samodzielnym wyborem najkorzystniejszej propozycji może nam w tym pomóc na przykład ranking lokat, który w dużym stopniu ułatwi nam podjęcie ostatecznej decyzji. Każdy chciałby oczywiście zarobić jak najwięcej, ale przy dokonywaniu wyboru nie powinniśmy kierować się jedynie wysokością oprocentowania. Należy wziąć pod uwagę bardzo wiele innych czynników, na przykład potencjalne ryzyko związane z lokatą strukturyzowaną lub możliwość zmiany oprocentowania na lokacie z oprocentowaniem zmiennym.