+174 123 456 789 Wednesday - May 23, 2018

Co powinieneś wiedzieć przed założeniem lokaty?


Lokata bankowa to oddanie do dyspozycji banku określonej kwoty, którą to kwotę bank zobowiązuje się nam zwrócić po określonym terminie (stąd lokata terminowa). Jest to najpewniejszy i najbezpieczniejszy sposób oszczędzania. Dlaczego? Poza tym, że pieniądze nie są inwestowane w ryzykowne przedsięwzięcia, mamy także gwarancję otrzymania ich z powrotem i to wraz z naliczonymi odsetkami. Odsetki, czyli inaczej oprocentowanie lokat, to nasz zysk z wpłaconego depozytu.

Jakie terminy warto wstępnie przyswoić, aby następnie już na własną rękę rozpocząć poszukiwania najbardziej dogodnej lokaty? Wbrew pozorom wcale nie jest ich tak dużo.

Zacząć można od kwoty minimalnej. Jest to suma, której niektóre banki wymagają, aby lokatę założyć. Na ogół jest ona niska i wynosi kilkaset złotych. Zdarza się jednak, że część spółek kieruje swoje oferty do wąskiego grona klientów. Wówczas kwota minimalne wynosić będzie odpowiednio więcej, czasem nawet kilkadziesiąt tysięcy.

Wspomniane oprocentowanie lokat to wartość odsetek podawana w skali roku. Czym innym będzie więc procentowy zysk obiecany w umowie, czym innym jego wartość realna. Na przykład zysk z lokaty półrocznej przewidzianej na 4 proc. będzie wynosić odpowiednio połowę mniej. Od oczekiwanej kwoty odliczyć należy bowiem także podatek.

Najlepsza lokata to w uproszczeniu taka, która daje nam najlepszy zysk. Składa się na niego długość lokaty, jej oprocentowanie, to, czy jest odnawialna czy nie (czy można ją przedłużyć po upływie odpowiedniego terminu), czy wreszcie sposób naliczania odsetek (raz na miesiąc czy jednokrotnie, pod koniec umowy) oraz brak kosztów dodatkowych (konieczność założenia konta).

Ranking lokat dostępny tutaj z kolei to inaczej porównanie lokat, który dostępny jest na tematycznych witrynach internetowych. Online dowiemy się, jakie obecnie są najlepsze lokaty, w którym banku warto je zakładać, jakie warunki dodatkowe trzeba spełniać, aby z nich ewentualnie skorzystać itd. Dane wyświetlane w rankingach są przy tym aktualizowane na bieżąco, informacje pokrywają się z informacjami ze stron poszczególnych banków.